تبلیغات
آموزش سئو و بهینه سازی سایت - منبع تنفر از همكاران و كنترل تبعات آن
آموزش سئو و بهینه سازی سایت
احتمال دارد به جای تمرکز بر کاری که قرار است با هم انجام دهید، همه وقت و انرژی خود را صرف کنترل احساسات و تلاش برای اصلاح رفتار طرف مقابل نمایید. خوشبختانه، با تاکتیک های درست می توانید یک رابطه کاری پربار با کسی که تحملش را ندارید داشته باشید.

متخصصین چه می گویند
اگر با کسی کار می کنید که به او علاقه ای ندارید، تنها نیستید. یک همکار منفور، مورد ناآشنایی در محیط های کار نیست. رابرت ساتون، استاد مدیریت در دانشگاه استنفورد و نویسنده کتاب «رییس خوب، رییس بد» می گوید این قسمتی از شرایط انسانی است. او می گوید «همیشه افراد دیگری هم هستند- مثل بستگان، همکاران، همسایگان یا همسفران- که احتمال دارد با آنها با مشکل مواجه شویم.
+
 دوری از افرادی که آنها را دوست نداریم، در حالت کلی یک تاکتیک موفق است، اما این عمل در محیط کار همیشه امکان پذیر نیست». دانیل گولمن، استاد دانشگاه روتگرز می گوید: «افراد منفور همیشه وجود دارند، چه خوشمان بیاید و چه نیاید». دفعه بعد که خواستید خشمتان را متوجه شخصی که در مجاورتتان است نمایید، توصیه های زیر را مد نظر قرار دهید:

مراقب عکس العملتان باشید
طیف عکس العمل شما نسبت به یک همکار غیرقابل تحمل می تواند از یک ناراحتی جزئی تا دشمنی آشکار باشد. گولمن می گوید اولین قدم این است که عکس العمل خود را مدیریت کنید. او پیشنهاد می کند که اگر کسی آزاردهنده یا ناهنجار است، به این مساله که این شخص چگونه رفتار می کند توجه نکنید بلکه فکر کنید چگونه عکس العمل نشان دهید.

خیلی بهتر است که بر رفتار خودتان تمرکز کنید چون می توانید آن را کنترل کنید. گولمن پیشنهاد می کند برای آنکه بتوانید حرکات خود را کنترل کنید هر روز تمرین رهاسازی درونی انجام دهید. به عقیده او این کار به شما کمک می کند که «توان خود را برای کنترل استرس افزایش دهید، این به آن معنا است که شخص منفور، دیگر چندان آزاردهنده نیست.»

تنفرتان را برای خودتان نگه دارید
وقتی از کسی که با او کار می کنید نفرت دارید، هرگز وسوسه نشوید که این مساله را با همکاران دیگر در میان بگذارید. هرگز دیگران را به زور با خود همراه نکنید؛ مثلا با چنین عباراتی «جسیکا اخلاقی دارد که من آن را نمی پسندم؛ تو این طور فکر نمی کنی؟» ساتون اشاره می کند که همه ما میل داریم که برای عقاید شخصی خود تایید دریافت کنیم اما باید در مقابل این میل مقاومت کنیم.

 ساتون می گوید: «از آنجا که احساسات سرایت می کنند، می توانید هر کسی را تخریب کنید». علاوه بر آن، شکایت درباره کسی که در دفتر شما کار می کند می تواند تاثیر منفی بر خودتان بگذارد. این کار می تواند باعث شود که شما غیرحرفه ای تلقی شوید یا به عنوان یک انسان پیچیده شناخته شوید. اگر به این نتیجه رسیدید که باید احساسات خود را بروز دهید، شبکه حامی خود را با دقت انتخاب کنید. در حالت ایده آل، افراد را از خارج از سازمان انتخاب کنید.

فکر کنید که شاید مقصر شما باشید نه آنها
وقتی توانستید عکس العمل های خود را کنترل کنید، فکر کنید که چرا از آن شخص خوشتان نمی آید. آیا موضوع خاصی وجود دارد که باعث خشم شما می شود؟ آیا به این خاطر است که او با شما تفاوت دارد؟ آیا او شما را به یاد پدرتان می اندازد؟ آرزو می کردید شغل او را داشتید؟ حسادت و سایر احساسات منفی می تواند باعث شود که به اشتباه درباره دیگران قضاوت کنیم وبا آنها رفتار نامناسبی داشته باشیم.

ساتون می گوید «وقتی کسی بهتر از ما کار می کند، ما میل داریم آنها را تحقیر کنیم یا به تمسخر گیریم». تفاوت ها می توانند باعث شوند که ما مغرضانه رفتار کنیم. او می گوید «الگوی مورد علاقه ما در دنیا، خودمان هستیم؛ هر چه تفاوت رفتارکسی از ما بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به او عکس العمل منفی نشان دهیم.» بر رفتارها تمرکز کنید نه بر ویژگی هایی که به نظرتان آزاردهنده است.

این کار به شما کمک می کند که کلیشه ها را ازریشه های واقعی تنفر تشخیص دهید. ساتون می گوید «با این فرض شروع کنید که شاید این شخص کارهایی انجام دهد که مورد تایید یا علاقه شما نباشد اما این احتمال هم هست که او انسان خوبی باشد». وقتی بیشتر بفهمید چه موضوعی شما را آزار می دهد، می توانید به نقش خود در این مساله پی ببرید. ساتون می گوید: «منطقی است اگر فکر کنید که خودتان بخشی از مشکل هستید». با خودتان و سهم خود در بروز مشکل صادق باشید و به عواقب رفتارتان فکر کنید. ساتون هشدار می دهد «اگر هر جایی که می روید کسی هست که از او متنفر باشید، این نشانه بدی است».

زمان بیشتری را با آنها بگذرانید
ساتون می گوید: «یکی از بهترین روش هایی که می تواند به شما کمک کند تا شخصی را که به او علاقه ندارید، دوست داشته باشید این است که با او روی پروژه ای کار کنید که نیاز به همکاری دارد.» شاید به نظر عجیب باشد چون احتمالا هر وقت آن شخص را در یک اتاق ببینید دلتان می خواهد با فریاد از آنجا خارج شوید. اما اگر با هم کار کنید، احتمالا قادر خواهید بود که او را بهتر درک کنید و شاید بتوانید حتی احساسات مشترک پیدا کنید. گولمن می گوید: «در این صورت شاید به جای خشم، احساس شفقت کنید».


شاید متوجه شوید که برای رفتار او دلایلی وجود دارد: استرس در خانه، فشار از طرف رییسش، یا شاید سعی کرده کاری را که شما از او خواستید انجام دهد و شکست خورده است. گذراندن وقت بیشتر با حریف به شما این فرصت را می دهد که بتوانید تجربیات مثبتی داشته باشد. اما قبل از آنکه کاری را که با شخصی که به او علاقه ندارید شروع کنید، یادتان باشد که یک استثنا وجود دارد: ساتون می گوید «اگر او به مسائل اخلاقی هتک حرمت می کند، در این صورت دور ماندن از او استراتژی نادرستی نیست».

ارائه فیدبک را فراموش نکنید
اگر هیچ کدام از روش های بالا موثر نبود، شاید خالی از فایده نباشد که به همکارتان فیدبک بدهید. شاید آنچه به نظر شما آزاردهنده است، از دید او یک روش حرفه ای باشد. ساتون می گوید «فکر نکنید که آن شخص می داند که از نظر دیگران چگونه انسانی است». البته نباید برای هر کاری که برای شما آزاردهنده است به او زخم زبان بزنید. بر رفتارهایی که تحت کنترل او هست تمرکز کنید و توضیح دهید که این رفتارها چگونه بر شما و کارتان اثر می گذارد. اگر در این کار دقت کنید، می توانید به او در توسعه خود آگاهی و افزایش تاثیرگذاری کمک کنید.

اما با احتیاط عمل کنید. گولمن می گوید: «تاثیر فیدبکی که می دهید بستگی به هنر شما به عنوان برقرارکننده ارتباط و فراگیر بودن درک آن شخص به عنوان یک انسان دارد». اگر احساس می کنید که او پذیرنده فیدبک است و شما می توانید یک گفت وگوی متمدن بر مبنای مسائل کاری داشته باشید، در این صورت ادامه بدهید و به آهستگی قدم بردارید. اما اگر او شخصی است که شک دارید شاید کینه جو یا عصبانی باشد یا این مساله را یک تضاد شخصی تلقی كند، ریسک نکنید.


گولمن می گوید «خطری که در رابطه با فیدبک های احساسی وجود دارد این است که آنها مسائل را شخصی تلقی کرده و موضوع بغرنج تر شود». همچنین شما باید آمادگی شنیدن فیدبک درباره خودتان را هم داشته باشید. اگر از او خوشتان نمی آید، او هم احتمالا نظر بهتری درباره شما ندارد.

به موضوع اهمیت ندهید
ساتون پیشنهاد می کند در موقعیت هایی که واقعا گرفتار شده اید یا نمی توانید فیدبک بدهید، «هنر جالب تفکیک احساسی را به کار ببرید یا به موضوع اهمیت ندهید». با نادیده گرفتن رفتارهای رنج آور، اثر آن را بر روی خود خنثی خواهید کرد. گولمن توضیح می دهد: «اگر وجود او دردناک است، اما شما درد را احساس نمی کنید پس هیچ مشکلی وجود ندارد.» با این نوع چارچوب بندی که تشخیص آن به عهده خودتان است، می توانید در مواقعی که کنترل شما کم است یا اصلا کنترل ندارید موثر باشید.

اصولی که باید به خاطر داشت:
• ابتدا عکس العمل خود را نسبت به رفتارها مدیریت کنید.
• تفکیک احساسی را تمرین کنید تا رفتار شخص دیگر نتواند شما را آزار دهد.
• برای شناخت آن شخص و درک بهتر این مساله که چه موضوعی باعث برانگیختگی او می شود، وقت بگذارید.

آنچه نباید انجام شود:
• فکر نکنید که همه تقصیرها متوجه آن شخص است، شاید شما هم نقشی داشته باشید.
• احساس ترحم دیگران را که ممکن است به طور ناعادلانه تحت تاثیر منفی بودن شما قرار بگیرند یا احتمال دارد درباره شما قضاوت منفی كنند، بر نیانگیزید.
• اگر نمی توانید بر کار تمرکز کنید یا از یک تضاد شخصی جلوگیری كنید، در این صورت فیدبک بدهید.
• در این خصوص دو موردکاوی در زیر آورده شده است.


موردکاوی شماره 1
او را بشناسید
برونو وست که یک مدیر ارشد اجرایی در زمینه تکنولوژی است، مسوول تیم یکپارچه سازی بعد از ادغام است که اعضای این تیم شامل کارمندان هر دو شرکت ادغام شده می باشد. او می گوید: «محیط کارجدید بسیار پرمسوولیت بود؛ چرا که شامل ضرب الاجل های سختگیرانه و روزهای کاری بی پایان بود.» مسوولیت هری به عنوان مدیر عامل یکی از شرکت ها، بسیار پرچالش بود. سبک رفتار او نیشدار بود و اغلب به صورت تحقیرآمیز صحبت می کرد. او حتی اطلاعات مهم را از برونو و دیگران نیز مخفی می کرد.

 برونو از هری ناامید شده بود، اما خیلی سعی می کرد که پیشداوری نکند. او می گوید: «همیشه از خودم می پرسم آیا واقعا من از این شخص خوشم نمی آید یا تجربه و سابقه آنها باعث می شود که رفتاری متفاوت نسبت به من از خود نشان دهند.» برونو می دانست که چه از هری خوشش بیاید و چه نیاید، در هر صورت موفقیت شغل او به هری وابسته است. او تصمیم گرفت که با همکاران هری در شرکت سابق آنها وقت بگذارد تا بفهمد دستاوردهای هری چه بوده است. آنها درباره تجربه هری و سابقه طولانی اش در آن سازمان زیاد صحبت می کردند. برونو، هری را به شام در بیرون از شرکت دعوت کرد و به او فرصت درد دل داد.

برونو می گوید: «او نگرانی های زیادی را ابراز کرد و به نظر مستاصل می رسید.» سپس او از هری خواست تا درباره پروژه هایی صحبت کند که از همکاران سابقش درباره آنها شنیده بود. هری با افتخار درباره کارهای تیمی خود در گذشته صحبت می کرد؛ زمانی که با همکاران تا دیروقت کار می کردند و موفقیت ها و دستاوردهایشان را شریک می شدند. بعد از شام، برونو احساس کرد که هری را بهتر می شناسد.


بعد از آن در جلسات تیمی، برونو آرام آرام شروع به درخواست از هری برای تعریف کردن تجربه هایش به عنوان یک آموزگار برای آنها كرد. او می گوید: «این حرکت باعث دوستی می شد. او دلش می خواست که کارمندان شرکت جدید، دستاوردهای گذشته او را ارج نهند. همه در شرکت قبلی ارزش والای او را می دانستند، اما او احساس می کرد که باید خودش را دوباره اثبات کند.» وقتی دیگران نظرات هری را جویا می شدند، او بیشتر همکاری می کرد و تجربه خود را اثبات می كرد. برونو نیز اکنون با هری راحت تر کار می کرد. هری سرانجام شرکت را ترک کرد، اما خاطره خوشی برای همه به جا گذاشت.


موردکاوی شماره 2
داشتن یک چشم انداز سالم
وقتی الکس وانیر که مسوول لجستیک در ارتش کانادا بود از یک دوره خدمت وظیفه اش از قندهار برگشت، از او خواسته شد که زیر نظر سرگرد نیوتن کار کند که مسوول تدارکات بخش پتاواوا به فاصله یک و نیم ساعت از اتاوا در کانادا بود. نظر الکس درباره سرگرد این بود که او بسیار سرد و ایرادگیر است.

ازآن بدتر اینکه سرگرد اغلب کارهای خودش را هم به الکس محول می کرد. الکس می گوید: «او از من کارهایی را می خواست که انجام آن بر عهده خودش بود و البته کارهایی که برای من مناسب نبود.» سرگرد هیچ وقت با افراد زیردست خود مشورت نمی کرد و به نظر می رسید که بسیار خودمحور است. او از الکس می خواست که نظر خود را درباره چگونگی تامین برخی ملزومات بگوید و وقتی الکس نظرش را که از دید او نظر شخص خودش تلقی می شد به او می گفت، سرگرد ایده های او را بدون آنکه اسمی از الکس بیاورد به فرمانده ابلاغ می کرد. الکس می گوید: «من هرگز از کار کردن با او لذت نمی بردم. او بسیار ریاست طلب بود و فکر می کرد از همه بالاتر است.»

منبع : دنیای اقتصاد
نوع مطلب : رازهای موفقیت، تبلیغات اینترنتی، تبلیغات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهینه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :