تبلیغات
آموزش سئو و بهینه سازی سایت - علی بابا چگونه برند شد؟
آموزش سئو و بهینه سازی سایت
سه شنبه 6 تیر 1391 :: نویسنده : بهینه
این آدرس برای تان آشنا نیست؟ تهران، میدان شاهپور، ایستگاه فرهنگ! تا امروز اسم معجون به گوش تان خورده است؟ اسم علی بابا چطور؟ علی بابا! بله، صحبت از معجون علی باباست، یكی از قدیمی ترین و منحصربه فردترین معجون فروشی های تهران یا بهتر بگوییم طهرون. در خیابان وحدت اسلامی( شاهپور) فعلی از هركسی بپرسی معجونی علی بابا، صاف می بردت پیش آقای امینی. معجون فروشی كه چند سالی است به ویتامینه علی بابا تغییر نام داده اما هنوز هم میان مردم به معجون علی بابا مشهور است.


ویژگی؛ ژانگولر ـ معجون

قاب عكس جهان پهلوان تختی، چرتكه كوچك مغازه و شمشیرهای تزئینی ذوالفقار تو را به تهران قدیم می برد. زمانی كه حاج احمد رئوفی در سال 63 باستانی كار قدیمی تهرانی تصمیم می گیرد، مغازه آبمیوه فروشی كوچكی در نزدیكی باشگاه پولاد باز كند.

تا این كه در سال 78 آقای حسن امینی به همراه پسرانش مدیریت مغازه را بر عهده می گیرند و در نهایت هم علی بابای میدان شاهپور می شود شهره پایتخت. پایتخت نشین ها به آن افتخار می كنند و شهرستانی ها برای تجربه كردنش كیلومترها می كوبند تا مزه اش را امتحان كنند اما آیا فقط خوشمزه و مخصوص بودن معجون های علی باباست كه باعث شهرتش شده است؟ اگر اینطور فكر می كنید باید بگویم كه حتما یك شب به خصوص شب های پنجشنبه و جمعه سری به معجون علی بابا بزنید و از هنر آكروباتیك معجون درست كردن و معجون ریختن داخل ظرف ها دیدن كنید! باورتان نمی شود.

 یك جست وجوی ساده در اینترنت و تایپ واژه معجون علی بابا شما را با تصویرهایی از هنرنمایی معجون سازی زبردست مثل ریختن معجون درون پارچ با 2 متر ارتفاع یا ریختن با زاویه درون لیوان های كوچك و... روبه رو خواهد كرد.
از همه رنگ، از همه مزه از همه مدل!

به این تركیبات نگاه كنید: شیر، بستنی زعفرانی، بستنی وانیلی، شیر خرما، قهوه، كاكائو، دارچین، اسانس موز، انجیر، پودر نارگیل، مغز گردوی آسیاب شده، كنجد، مغز پسته آسیاب شده، گلاب، زرده تخم مرغ، خامه و كمپوت آناناس. جز آب دهان قورت دادن كار دیگری هم می توان كرد؟ در حال حاضر و بدون توجه به نوسانات بازار دلار برای هر لیوان معجون 2500 تومانی گاهی ترافیك خیابان مختل می شود اما همه می دانند چه خبر است و به روی خودشان نمی آورند و چه بسا ماشین شان را دوبله و سوبله پارك می كنند تا یك لیوان معجون به بدن بزنند. «علی بابا» كه مثل هر شغل یا محصولی مشابه هایی پیدا كرد و از بالای شهر تا آن پایین پایین ها مشتری دارد؛ از پیر و جوان تا دختر و پسر. چه در زمان مرحوم حسن امینی بزرگ و چه در زمان حال و امینی های كوچك تر؛ با سابقه ای نزدیك به 30 سال.


آقای امینی علت شلوغی مغازه اش را فقط حركات آكروباتیك نمی داند او می گوید: «ما ایرانی ها هنر دوست هستیم و معتقدیم هنر نزد ایرانیان است و بس. در این شغل هم شاید نتوانم به آن شكل كه می خواهم هنری داشته باشم اما همین حركات هم در نوع خود هنر به حساب می آید. توریست هایی كه به ایران می آیند معمولا از كار من استقبال می كنند.

 حركاتی كه شاید در هیچ كجای دنیا وجود نداشته باشد. خودم هم به چند كشور سفر كردم و هرگز چنین حركاتی را ندیدم. البته در تركیه با بستنی این كار را می كنند و نباید فراموش كنیم كه خیلی ها به خاطر قدیمی بودن این مغازه و محله از طرفدارهای ما به حساب می آیند. به هر حال آن ها از علی بابا خاطره دارند و همه آن ها آن را می شناسند.

كافی است در فرودگاه مهرآباد یا امام خمینی بگویی معجون علی بابا. یك مسئله دیگر كه باعث معروف شدن مغازه ما شده استفاده از مواد خوب است البته در كنار حركات نمایشی من. دیدن این حركات برای مردم ما تفریح محسوب می شود. آن هم برای ما ایرانی ها كه خوردن یكی از بزرگ ترین تفریحات است. مردم به مغازه ما می آیند تا هم یك چیزی بخورند و هم تفریح می كنند.»


وقتی علی بابا مشهور شد!

وقتی از روح الله امینی می پرسم، چطور شد كه رفتی سراغ این كار می گوید: «قبل ها در یك صنف دیگر بودم. برادر و پدرم این مكان را در سال 74 خریداری كردند. من هم وقتی از خدمت برگشتم وارد این شغل شدم و در عرض 3 ماه توانستم یاد بگیرم و حركات آكروبات را انجام بدهم، البته در این سال ها از تلویزیون و شبكه های خارجی آمدند و كارم را پخش كردند همین كار باعث شد تا مردم بیشتر استقبال كنند.»جو مغازه مثل همیشه است. پارچ ها كنار یكدیگر قرار داده شده و یكی از كارگرهای فرز، مثل قرقی مواد را نوبتی داخل میكسرها می ریزد. این شیوه علی باباست. برای دریافت یك لیوان معجون حتما باید مراحل آماده سازی را به چشم ببینید. وقتی مواد مخلوط می شوند و بعد تخم مرغ به آن ها اضافه می شود و دست آخر نوبت هدف گیری است. از پارچ به داخل لیوان! مشتری های قدیمی با صدای بلند دست مریزاد می گویند. نوبت به پر كردن لیوان های كوچك و بزرگ كه می رسد اوستاكار لیوان ها را با حركات نمایشی و آكروباتیك از فاصله های دور و نزدیك پر می كند. معجون كه به طرف سقف مغازه پرتاب می شود و دوباره در دست های او جا خوش می كند... در پاسخ به این كه این حركات را از كجا یاد گرفتی با لبخندی می گوید: «از همین مغازه یاد گرفتم. كسانی كه قبلا بودند این حركات را ابداع كردند من یكسری حركات جدید به آن اضافه كردم. مثلا قبلا فقط 7نوع ماده را معجون می كردند ولی من حالا به 23 نوع آن را رساندم مثل پسته، شیر، نارگیل و...»


جوش نزن!

یكی از نكات جالب در مورد این ایستگاه ویتامین سازی، وجود سایتی به آدرس
http://www.alibabajon.com است. اطلاعات و عكس های مختلفی از این معجون فروشی روی این سایت قرار دارد. جالب تر این كه برای طرفداران معجون علی بابا در شبكه های اجتماعی سایت هم قرار داده شده. اگر قصد پیاده روی دارید و می خواهید پیاده معجون علی بابا را بیابید از اول خیابان ابوسعید تا میدان شاهپور حتما به چند معجون فروشی برخورد خواهید كرد كه نشانه هایی از اسم علی بابا را با خود دارند. بهتر است آگاه باشید و فریب نخورید كه معجون علی بابا هیچ شعبه دیگری ندارد و این نكته را درون و بیرون مغازه گوشزد كرده است. در حین سفارش معجون ها یادتان باشد كه از كلوچه های كوچكی كه در مغازه وجود دارد هم امتحان كنید البته بعد از خوردن معجون و كیك ها جوش های صورت تان به صورت خود جوشی بیرون خواهند زد تا نفسی تازه كنند. این ها را به روح الله امینی می گویم، می خندد و اینطور صحبت كردنش را شروع می كند : «34 ساله هستم و حدود 15 سال است كه در این مغازه مشغول به كارم.» مشتری ها علی بابا صدایش می كنند. علی بابا معجون را از راه دور از پارچی به پارچ دیگر می ریزد و این كار را آن قدر تند و سریع انجام می دهد كه دلت هری می ریزد كه مبادا معجون روی زمین و هوا پخش شود!


مخترع شیرپسته!

آقای امینی از شهرت فرامنطقه ای خود راضی است و می گوید: «عمده مشتری های ما از بالای شهر تهران هستند. آن ها می آیند كه یك شب را با خانواده شان خوش باشند. از شهرستان ها هم مشتری دارم به خصوص اصفهان و شیراز. فكر می كنم 95درصد مشتری های ما ثابت باشند. همه به اسم كوچك من را صدا می زنند. علی بابا تبدیل شده است به یك پاتوق برای جوان ترها.»علی بابا در مورد ابداعاتش اینطور توضیح می دهد: «بعد از این كه شیر موز توسط وزارت بهداشت ممنوع شد، شیر نارگیل را ابداع كردم كه خیلی پرطرفدار نبود. بعد دنبال این رفتم كه انقلابی در عرصه ویتامینه و شیرنارگیل به پا كنم. آمدم شیرپسته را ابداع كردم. خدا شاهد است كه بعد از یك هفته همه آبمیوه فروشی های تهران شیرپسته را به منوهای خود اضافه كردند. جدیدا هم شیر فندق را به منو اضافه كردم و فكر می كنم آخرین ابداع من باشد.» در حال حاضر علی بابا 4 خوراكی بیشتر به مشتری های ارائه نمی دهد؛ ویتامینه، شیرپسته، شیرفندق و شیرنارگیل.


در خانه انجام ندهید

او با تواضع می گوید: «برای نخستین بار فردی به اسم آقای بهشتی این حركات را ابداع كرد و بعد آقای رئوفی آن را ادامه داد البته این حركات اصلا به این شكل امروزی كه من به نمایش درمی آورم نبود. به هر حال من هم جوان تر بودم و هم والیبالیست، ورزش باستانی هم كار می كردم، به همین دلیل حركات متنوع تر و هیجانی تر شد. ما هر شب این برنامه را اجرا می كنیم همه 365 روز سال بدون تعطیلی.»

او به ما یادآوری می كند تمرین های مكرر باعث شده دستش در این كار راه بیفتد و تاكید دارد كه مبادا ما این كار را انجام بدهیم:

«گاهی برایم پیش آمده است كه معجون از دستم بریزد روی زمین و تعدادی از مردم با خنده و شوخی گفته اند كه چشم ما شور بوده! البته فقط یكی، 2 بار این اتفاق برایم پیش آمده است.» پس فقط به دیدن این حركات محیرالعقول بسنده كنید.

منبع:قدس آنلاین
نوع مطلب : رازهای موفقیت، تبلیغات، تبلیغات اینترنتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهینه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :